Sunčanje i kupanje tokom onih dana ipak je moguće ukoliko se pridržavate par jednostavnih saveta
Već ste upaltili letovanje i shavtili da vas “oni dani” čekaju u sred vremena isplaniranog za uživanje na plaži. Prva pomisao vam je da će vam propasti čitavo putovanje i da se nećete odmoriti do sledećeg leta? Ne mora da bude tako. Evo odgovora na najčešća pitanja u vezi sa tom situacijom.
1. Smem li da se kupam tokom prvih dana menstruacije?
Ako žena ima uredan ciklus i blaga krvarenja, može da se kupa već prvi dan, ali umereno, kratko i uz tampon koji bi trebalo promeniti svaki put kad izađe iz vode. Ako su krvarenja jača i obilnija ipak bi bilo preporučljivo pričekati dan do dva.
Organizam većine žena odlično podnosi tampone. Otkako se proizvode tamponi rešavaju sve praktične probleme poznate svakoj ženi u danima menstruacije. Zahvaljujući tamponima bez problema može da se pliva, bavi sportom, nose uske pantalone pa čak i oskudni bikini.
Zato je važno znati da je prvo pravilo kod korišćenja tampona da moraju da se menjaju najduže na svaka četiri sata. Ako se tamponi koriste kod manjih menstrualnih krvarenja, mogu da pospeše upalu jer u nedostatku krvi isušuju matericu, koja onda postaje pogodno tlo za razvoj određenih mikroorganizama.
Tampone ne bi trebalo koristiti noću, tokom spavanja, jer smanjuju mogućnost redovnije zamene. Trebalo bi ih menjati i posle plivanja i tuširanja jer se u dodiru s vodom smanjuje njihova moć upijanja.
2. Da li smem da se sunčam tokom ciklusa?
Sunčanje tokom najtoplijeg dela dana uvek bi trebalo izbegavati. Ali, u kasnim popodnevnim satima, kada je sunce slabije, sunčanje je dozvoljeno. Izuzetak su žene koje imaju jaka i nepravilna krvarenja. One bi svakako trebalo da izbegavaju boravak na direktnom suncu.
{loadposition oglas}
3. Šta bi trebalo uraditi po povratku s letovanja?
Nakon što se vratite s mora, bez obzira na menstruaciju, preporučljiv je odlazak kod ginekologa.
Promena sredine može poremetiti ciklus, a kupanje, mokar kupaći i sedenje na javnim površinama u gaćicama može izazvati upalu, pa i gljivična ili bakterijska oboljenja koja se moraju kontrolisati.
4. Po prestanku menstruacije – preventiva
Ipak, ako želite da budete dobri prema svom telu i koži i da izbegnete razvoj gljivica stručnjaci savetuju da veći deo dana obezbedite da vaši intimni delovi tela “dišu”.
Plodno tlo gljivicama pogoduje nošenje uske odeće kao i donjeg veša koji pospješuju znojenje, a ujedno onemogućavaju koži da normalno diše. Uslugu gljivicama činite i kada se nakon kupanja u moru ili bazenu, sunčate u mokrom kupaćem kostimu ostavljajući da se suši na telu.
Da biste sprečili upale uzrokovane gljivicama, koje vam mogu pokvariti letovanje, savetuje se da ne nosite usku, pripijenu odeću da izbegnete nošenje donjeg rublja. Noću spavajte bez gaćica, šetnje praktikujte bez veša u suknjama i haljinama kako bi vaši intimni delovi bili suvi bez vlage. Vlaga i vrućina su glavni okidač za razvoj gljivica. Nakon plivanja odmah se presvucite, preporučuje se da ostanete bez donjeg veša u suknji ili haljini kako bi se vaša vagina sušila na vazduhu.