9208551 happy woman dance in forest Stock Photo freedomRazumevanje kako seks utiče na vaš mozak može da vam poboljša veštine u krevetu, ali takođe i da pojasni druge aspekte vašeg zdravlja, tvrdi dr Beri R. Komisaruk, uvaženi profesor psihologije na Univerzitetu Rutgers u Nevarku, u Nju Džersiju.

Ovo nije jednostavna studija za proučavanje- ispitanici su podvrgnuti testovima u MRI mašini (magnetna rezonanca). Međutim, naučnici počinju da otkrivaju misteriju. Evo šta smo do sada saznali o tome kako na vaš mozak utiče seks.

Žena:

Manje je zahtevna

U ovom slučaju uključuje se hormon oksitocin, koji će je učiniti zadovoljnijom, te neće biti toliko razdražljiva. Ovaj znak ćete verovatno najlakše prepoznati.

Naspavana je

Žene nakon sexa resorbuju hormon prolaktin, koji je zadužen za lakši ulazak u duboki san. Duboki san = dobar san. Ako je vidite naspavanu i ornu za posao, možda je nakon seksa odlično spavala.

Zgodnija je i mršavija nego inače

Naučnici su dokazali da je ljudsko telo daleko zdravije kad praktikuje seks. Mišići se razgibaju, krvotok procirkuliše, što je uvek dobro. Ako vam se čini zgodnija nego inače, a nije upisala nikakav novi kurs za vežbanje, znajte šta je u pitanju.

Srećnija je

Zadovoljstvo koje doživimo tokom seksa uglavnom je prouzrokovano resorpcijom dopamina, neurotransmitera koji aktiviraju centar za uživanje u našem mozgu. Dopamin je takođe odgovoran i za osećaj uživanja u određenim narkoticima.
-Konzumiranje kokaina i upražnjavanje seksa ne dovode do identičnog doživljaja, ali dolazi u oba slučaja dolazi do aktiviranja određenih, istih moždanih regija – govori Timoti Fong, vanredni profesor psihijatrije u Dejvid Gefen medicinskoj školi, Univerziteta u Kaliforniji. Kofein, nikotin i čokolada takođe aktiviraju centar za uživanje, kaže Komisaruk.
{loadposition oglas}
Rezultati istraživanja:

U istraživajima u kojima je učestvovalo 17 žena uočena je velika razlika između sexa sa i bez zaštite (prezervativa). Sex sa zaštitom nije izazvao značajnije promene na mozgu i telu. Dok sex bez zaštite je pokazao da sve te hemikalije koje čine da se dobro osećate tokom samog čina imaju i produženo dejstvo na organizam, ali šta se dešava posle? Prema nekim istraživanjima, navodi se i pojam depresije posle seksa (tehnički izraz postkoitalna disforija).

Približno trećina žena koje su koristile prezervative, ispitanih u studiji, tvrdila je da su se u nekom momentu, nakon seksa, osećale tužno. Postoji mogućnost da su razlozi tome zapravo kajanje ili zabrinutost. Stoga, istraživači su došli do zaključka da je uticaj hemijskih procesa koji se dešavaju u našem telu tokom i nakon seksualnog odnosa zaslužan za stanje našeg organizma.

Rezultati studije su pokazali da žene koje su imale seks bez prezervativa imaju manje simptoma depresije od žena čiji su partneri koristili zaštitu. Istaživači su izneli hipotezu da jedinjenja koja sperma sadrži , uključujući serotonin i prostagalandin, a koja su nakon odnosa apsorbuju u telo, imaju antidepresivna svojstva.

Ovo su dobre vesti za one koji su u monogamnom odnosu, ali ako nemate stalnog partnera, ipak ne bi trebalo da se odričete kondoma. Postoje drugi načini da popravite raspoloženje, ali ne postoji bolja zaštita od polno prenosivih bolesti od prezervativa.

Protv bolova

Ne izbegavajte seks kada imate glavobolju. Istraživanja pokazuju upražnjavanje seksa mogu ublažiti simptome glavobolje. Nemačka studija iz 2013. godine dokazala je da 60 odsto ispitanika koji pate od migrene i 30 odsto koji pate od klaster glavobolje, a koji su upražnjavali seks tokom epizoda glavobolje zabeležili su potpuno ili delimično olakšanje.
– Bilo je potrebna velika doza bola da bi one osetile bol – rekao je Beverli Vipl, profesor na Rutgers Univerzitetu, koji je sproveo istraživanja na ovu temu. Jedan od sastojaka sperme je oksitocin, hormonu koji se resorbuje tokom seksa, koji ublažava bol.

Sex smiruje i snižava krvni pritisak

Ista studija koja je pokazala da učestali seks smanjuje stres. Studija je pokazala da žene koji su upravo imali seksualni odnos daju bolje rezultate u stresnim situacijama poput javnog nastupa, nego žene koji nisu imale sex ili su imale sex sa prezervativom. Seks smiruje tako što snižava krvni pritisak. Razlog za to je što sperma takođe sadrži i tireotropin, melatonin, pa čak i seratonin – verovatno najpoznatiju antidepresivnu neuroprenosnu hemikaliju, poznatu i kao „hormon sreće“. „Neke od ovih hormona pronašli smo u krvi žena samo nekoliko časova posle seksualnog odnosa bez kondoma” – izjavio je dr Galup.

Kako tvrde istraživači, širok izbor hemikalija „dobrog raspoloženja“ koje sadrži semena tečnost na žene utiče tako da im se poboljšava mentalno i opšte zdravstveno blagostanje i jačaju osećanja ljubavi i sreće.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *